Panorama

Panorama

čtvrtek 11. června 2015

Worcester - město, kde jezevci dávají dobrou noc

Pomalu se zabydluji v malém městečku na západě Anglie (West Midlands) a začínám si zvykat na to, že tu strávím další dva měsíce. Dnešní krátký příspěvek věnuji Worcesteru.

Taková anglická Telč

Worcester už dnes nepatří mezi největší ani nejdůležitější města Velké Británie, ale přes to by mohl stát za návštěvu. Stejně jako by mohla stát za návštěvu Telč, kdyby jí turista stihnul po Praze, Českém Krumlově, Brně, Plzni, Ostravě, Liberci... No ale tak jednou jsem tady, tak není o čem.

Jsem si téměř jistá, že v Čechách při spatření jména Worcester každého napadne omáčka. Hned po tom člověk zapochybuje, že skutečně pochází z téhle anglické díry no a nakonec na wikipedii najde, že legendární omáčka skutečně vznikla tady a továrna, která jí začala kdysi vyrábět, dosud funguje. Jako spousta geniálních věcí vznikla i tato omáčka zcela omylem. Nějaký papaláš chtěl napodobit asijskou rybí omáčku a tak nechal své kuchtíky (teda vlastně chemiky) vyrobit nějaký prototyp. Omáčka se nedala jíst, ale zapomněli ji vyhodit, a tak sud omáčky hnil dva roky ve sklepě. Po dvou letech ho při nějakém generálním úklidu chemici znovu vyhrabali. Nedalo jim to a ochutnali. No a světe div se, za dva roky se z totálního blafu stala delikatesa. Okamžitě koupili od papaláše práva a zbohatli.



No ale továrna na omáčku překvapivě mezi turistické atrakce nepatří. Centru města dominuje velká gotická katedrála, podobná slavným francouzským katedrálám nebo té v Yorku. Unikátní je v tom, že základy pochází už ze sedmého století, dodnes se zachovala normanská krypta ze století dvanáctého a další staré zdivo z jiných století. Uvnitř můžete na stěnách vidět mnoho náhrobků například tak důležitých osob jako je Jan Bezzemek. Ke katedrále patří klášter, dosud v provozu, a malé atrium se zahrádkou.



Centrum města tvoří tři paralelní ulice ne delší než jeden kilometr, které lemují domy z různých období, ale hlavně za zmínku stojí hrázděné domy z doby Tudorovců (15. stol.). Nevím, jestli je to na fotce tak dobře vidět, ale některé už jsou hodně křivé a pohromadě drží už snad jen silou vůle. Není to tedy tím, že by se o ně Britové nestarali, ale prostě už jsou staré a sesedly se. Kromě toho jsou tu spousty cihlových viktoriánských staveb, sem tam nějaký další kostel či radnice. Domy jsou proděravěné řadou pasáží, kdy některé se změnily v moderní nákupní centra a jiné schovávají malé roztomilé obchůdky či restaurace. I když jsou tu i moderní obchody na fasádách to není skoro vidět, všechno je zmodernizováno s citem a bez nějakých šílených neonů nebo obrovských plakátů.

Tenhle domeček už je trochu na spadnutí

Krásné domy, ve kterých se dosud bydlí se zahradou (soukromá, nepřístupná)

Kousek pasáže schované mezi starými domečky
Kromě toho je Worcester známý také jako rodiště skladatele Eldgara (přelom 19. a 20. století, nikdy jsem o něm neslyšela), výrobou královského porcelánu, rukavicemi, řekou Severn, výborným ragbyovým týmem, moderní knihovnou Hive a tak dále.

Obchody, ve kterých nenakoupíte

No ale už se musím dostat k tomu, proč si myslím, že tu jezevci dávají dobrou noc. I přes to, že centrum je napěchované obchody jako M&S nebo Debenhams, všechny zavírají nejpozději v šest večer, v sobotu ještě dřív a v neděli se otevíráním většinou ani neobtěžují. Takže pokud odcházím z práce v pět, jdu nejdřív domů a pak teprve do města, tak už si nakoupim leda tak v Tescu, které má naštěstí otevřeno do půlnoci. Neměla bych tuhle situaci vyčítat jen Worcestru, stejné je to vlastně ve všech městech ve Velké Británii. V praxi jsem si to ověřila třeba v Edinburgu nebo Liverpoolu.

No a s jezevci už jen malá perlička na závěr. Kolegyně má domek se zahrádkou a minulý týden jí celou zahradu totálně rozryl nějaký jezevec. Říkala, že dřív tu bylo i hodně zajíců, ale ti tu letos nejsou, protože každoroční únorové povodně byly letos horší než obvykle a zajíci emigrovali někam za suchem. Hrdině zasadila pár mrkví a rajčat, načež jezevec všechno zničil...

Zvířátek není nikdy dost a tak ještě jedna aktualita. Právě dnes si Britové vyhlásili národního ptáčka, kterým se stala "robin", tedy česky červenka. V ranním programu BBC 1 dnes nemluvili o ničem jiném...


Žádné komentáře:

Okomentovat